Zastosowanie pomp ciepła jako źródła ogrzewania w wolnostojących, jednorodzinnych domach jest dziś bardzo popularne. To ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie pozwala na utrzymanie w domu odpowiedniej temperatury w sezonie jesienno-zimowym, przy niewielkich nakładach kosztów i w sposób bezpieczny dla środowiska. Dobre opinie o tej metodzie przyczyniają się do tego, że interesują się nią również właściciele domów szeregowych. I choć w tym przypadku napotkać można ograniczenia, ogrzewanie szeregowców pompą ciepła nie jest wykluczone i może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla ich mieszkańców.
Warunki efektywnej pracy pomp ciepła w budownictwie szeregowym
Aby funkcjonować prawidłowo pompa ciepła, wymaga swobodnego przepływu powietrza ze wszystkich stron. Żeby uzyskać takie warunki, najlepiej byłoby ją powiesić. W tym celu konieczna jest zgoda sąsiadów, ale jeszcze lepszy efekt da sąsiedzkie porozumienie. Decydując się na kilka pomp i łącząc je w system kaskadowy, uzyskać można bardzo zadowalający efekt.
Układ taki jest znacznie efektywniejszy niż pojedyncze, samodzielnie działające urządzenia, dzięki czemu pozwala to na oszczędność kosztów. Gwarantuje on także bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom, ponieważ w sytuacji, gdy jedna z pomp ulegnie awarii, pozostałe przejmują jej rolę i w żadnym z ogrzewanych domów nie dochodzi do sytuacji kryzysowej.
Warto też wspomnieć o tym, że system kaskadowy jest w budownictwie szeregowym łatwy do zamontowania i nie będzie w przyszłości sprawiać problemów przy serwisowaniu i konserwacji.
Dlaczego pompa ciepła jest efektywną metodą ogrzewania dla domów szeregowych?
Zabudowa szeregowa charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną. Wspólne ściany między połączonymi budynkami pozwalają ograniczać straty ciepła, dzięki czemu pompy ciepła działać mogą znacznie wydajniej niż w przypadku domu wolnostojącego. O efektywności tego rozwiązania decydują:
- niższe zapotrzebowanie domów szeregowych na ciepło,
- możliwość połączenia pompy z systemem centralnego ogrzewania,
- optymalne rozmieszczenie urządzeń na małej powierzchni,
- obniżenie emisji CO2 na terenie całej działki, a nawet osiedla.
Instalacja pomp ciepła w zabudowie szeregowej pozwala zmniejszyć koszt ogrzewania o co najmniej 30% w stosunku do tradycyjnych metod, takich jak spalanie węgla czy gazu. Mimo więc, że koszt takiej instalacji może być wyższy niż montaż tradycyjnego pieca grzewczego, w ciągu kilku lat inwestycja się zwróci, a wygoda korzystania z systemu i jego bezpieczeństwo będą dla użytkowników dodatkową zaletą. Warto zastosować tę technologię w szeregowcach również w ramach świadomego dbania o środowisko naturalne i korzystania z odnawialnych źródeł energii.